Hiçbir anne baba çocuğunun zarar görmesini istemez. Fakat çocukların tehlikelere daha açık yaşadıkları da bir gerçektir.

Çocuk risk algısı olmayan bir canlı. Neyin tehlikeli olduğunu bilmiyor ve büyük bir merakla etrafıyla ilişki kuruyor. Küçük yaş gruplarında ise her şeyi tadarak tanıyorlar. Bu yüzden ev kimyasalları ve ilaçlar çocuklardan uzak, ulaşamayacakları alanlarda tutulmalı. Özellikle draje görünümünde olanlar çocuklara çok çekici geliyor. Hareketlenmeye başladıkları yaşlardan itibaren orantısız davranışlar onları tehlikeye açık hale getirir. Ergenler bile kontrolsüz güçlerinden dolayı ellerini kollarını sürekli çarparlar. Yeni yürümeye başlama ve emekleme döneminde takılarak düşmeler çok yaşanır. Balkonlar dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. Korkuluk yüksekliği ve aralıklarının çocuk için güvenli olması sağlanmalıdır. Pencerelerde aynı şekilde. Mutfaklar, dolaplar, ocak kenarları… Çocuğunuz görüş alanınızda değilken birkaç dakika içinde kaza meydana gelebiliyor. Basit önlemlerle evi çocuğa hazırlamak gereklidir.

Çocuklarınızın zarar görmemesi için pek çok önlem alabilirsiniz ama en önemli önlemin sahip olacağınız ilkyardım eğitimi olduğunu unutmayın. İlkyardım hayat kurtarır.