NEDEN DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ ?

NEDEN DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ ?

Son zamanlarda sıkça karşılaşıyorum bu soruyla..
Herkes doğurmuyor mu ?
Eğitime ne gerek var ki?
Anneannelerimiz tarlada doğurmamış mı ?? …vs vs
Teorik olarak EVET , anneannelerimiz tarlada doğururmuş..
Hatta bebesini sırtına bağlayıp tarla işini bitirip akşam evine öğle dönermiş..
Peki biz anneannelerimizle eşit şartlarda mıyız???
Kesinlikle HAYIR..
Ne zihin yapımız ne de çevresel koşullar artık anneannelerimizin ki gibi değil maalesef.. Hatta hiç bir şey artık o eski zamanlardaki gibi değil.
ÇÜNKÜ; Onlar kadar doğal bir ortamda yaşamıyor, beslenmiyoruz. Fiziksel faaliyetlerimiz oldukça kısıtlı.. Çok oturuyor , kalça taban kaslarımızı hiç kullanmıyoruz.
ÇÜNKÜ; Onlar kadar doğal, onlar kadar teslimiyetçi onlar kadar akışta değiliz.. çok daha kontrolcü , çok daha sorgulayıcı ve fiziksel ve ruhsal olarak gerginiz.
ÇÜNKÜ; Doğumla ilgili özelliklede olumsuz bilgi ve deneyimlere çok kolay ulaşabiliyoruz.. Algıda seçiciliğimiz bunları süzüyor ve bilinçaltımızın derinliklerinde bunları depoluyor..Veeee, gebelik ve doğum zamanı geldiğinde bunları bize geri servis ediyor.
 ÇÜNKÜ; insanoğlu standart bir memeli değil . Düşünen bir memeli .. İnsan beynimiz farklı bir boyuta evrilmiş..Duygusal limbik beyinle( biz buna kısaca memeli beyni diyelim) mantıksal sol beyinin (insanı diğer canlılardan farklılaştıran beyin kısmı da burası zaten )  çalışma düzeni , prensipleri birbirine tamamen zıt.. Her ikisi de insan beyninin farklı birer parçası ve farklı amaçlara hizmet ediyor.Doğum eyleminde memeli beyninin tam gaz çalışması, çalıştırılması gerekirken , sol mantıksal beyin faaliyetlerinin en aza indirilmesi gerekiyor..aynı anda sol beynin çalışıyor olması sürece direk ket vuruyor . Hem düşüneyim,  dış dünya ile iletişimimi sürdüreyim ve hem de doğurayım birarada  olmuyor. Standart memeli hayvanlar için içgüdüsel olan doğum eylemi ,zeki memeliler olan modern insanoğlunda biraz daha zihinsel beceri ,farkındalık ve ön hazırlık gerektiriyor . Modern yaşamda zeka ve bilgi kapasitemiz artıkça, günlük yaşamımızda solbeyin faaliyetlerine yoğunlaştıkça  işte o memeli beynimiz erozyona uğruyor, faaliyetleri biraz daha arka planda kalıyor ve kullanılmadıkça da geriliyor .Daha fazla bilgiyle donanmış ama duygusal beyin becerisi  zayıf zamane memelileri haline geliyoruz.. O zaman doğum da bizim için zorlu bir deneyim haline geliyor..Doğum başladığında nasıl yapacağım, nasıl duracağım, nasıl nefes alacağım, ıkınacak mıyım , nasıl ıkınacağım gibi sorgulayıcı mantıksal sol beyin devredeyse, memeli beyni işlevi yani doğum eylemi maalesef  geriliyor, sürecin işleyişi  bozuluyor.
O ZAMAN NE YAPALIM ??
Bir bilene başvuralım tabi!!
Vücudumuzu nasıl kullanacağız?
Mekanik olarak bebeğimizin önünü nasıl açacak, işini nasıl kolaylaştıracağız?
Hangi beyin bölgemizi nasıl çalıştıracağız, geçişleri nasıl sağlayacağız?
Bunları daha doğuma gelmeden öğrenelim, sol mantıksal zeki beynimizi işte tam burada devreye sokalım , gebelik esnasındaki eğitimlerde çalıştıralım. Gerekli tüm fiziksel ve zihinsel bilgileri gebeyken öğrenelim, doğuma kadar da bol bol pratik yaparak pekiştirelim. Artık bu geçişler bizim için otomatik spontane hale gelsin ve doğum kasılmaları başladığında artık sol beynimizi uyarmadan memeli beynimizi otomatik çalıştıralım. Doğumumuz bir su gibi akışta aksın geçsin. Bu ilk bakışta zorlu gibi görünen deneyimi anne, bebek, hatta baba olarak sağlıkla ve dinginlikle karşılayalım.
LOTUS’taki eğitimlerimizi de işte tam bu ihtiyaçlar üzerine kurguladık.
Annelerimizi hem fiziksel ve hem de hep ihmal edilen zihinsel olarak doğuma ve anneliğe hazırlamaya odaklandık..Ve işte bu mental hazırlık,zihinsel egzersizler, enerji ve otohipnoz teknikleriyle, grup sinerjisiyle farkı ve başarıyı yakaladık.
ÇÜNKÜ; FİZİKSEL VE ZİHİNSEL ÖN HAZIRLIK YETERLİYSE DOĞUM GERÇEK BİR ŞÖLENE DÖNÜŞEBİLİR.
Sende bizimle doğumunu şölene dönüştürmeye ne dersin !!!! 😉
Op. Dr. İnci Çavuşoğlu

Bir Cevap Yazın