ÇOCUKLAR VE EVCİL HAYVANLAR

ÇOCUKLARDA ALERJİ VE EVCİL HAYVANLAR

Alerji, başkalarına zarar vermeyen ve toksik olmayan bazı maddelere karşı vücudun istenmeyen aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Kedi ve köpek alerjisinde belirtiler bilinenin aksine hayvan tüylerine karşı değil, salya, ter ve idrar gibi hayvanın atıklarına karşı gelişmektedir. Hayvan tüyüyse bu maddedeler için sadece bir taşıyıcıdır. Az tüylü ya da tüysüz cinsler hayvan kepeği dökmezler ve dışarıdaki alerjik öğeleri eve getirme ihtimalleri çok düşüktür. Allerjik bünyesi olan çocuklarda kedi ve köpek beslemek yerine alternatif olarak başka evcil hayvanlar da evde bakım için düşünülebilir. Örneğin pullu ya da yapışkan olsalarda sürüngenler ve amfibiler evde beslenmesi kolay hayvanlardır. Fakat kaplumbağa gibi bazı sürüngenler salmonella gibi başka hastalıklar taşıyabildiklerinden bir canlı edinmeden önce araştırma yaparak sizin için en uygun olanına karar vermelisiniz. Eğer tüylü bir evcil hayvan beslemek istiyorsanız hamster gibi kemirgen bir tür edinebilirsiniz. Bu canlılarda da hayvan kepeği vardır ama çok küçük oldukları ve çoğu zaman kafeste olacakları için alerjik reaksiyona sebep olmayacaklardır. Canlılar arasında en az allerjik olan evcil hayvan ise balıktır.

HAYVAN ALERJİSİ VARSA ALABİLECEĞİMİZ ÖNLEMLER

Evde allerjisi olan bir birey varsa bakılan hayvanın hareket alanları sınırlandırılmalı, hayvanın alerjik kişinin yatak odasına girmesi mümkün olduğunca engellenmeli, hele yatağına çıkmasına kesinlikle izin verilmemelidir. Hayvan girmese bile yatak odasının kapısı daima kapalı tutulmalıdır. Alerjenlerin çok bulunduğu halı, kumaş mobilya gibi eşyalar mümkün olduğunca azaltılmalıdır ve olanlarda alerjen maddeleri yok etmek için düzenli süpürülmeli ya da silinmelidir. Zemin ve açık yerler sık sık nemli bezlerle ve emiş gücü yüksek HEPA filtreli süpürgelerle temizlenmelidir. Ev her gün havalandırılmalı ve gerekirse hava temizleyici filtrelerden yararlanılmalıdır. Kedi onbeşgünde, köpek ise ayda bir kez yıkanmalıdır. Çok sık yıkanan hayvanların derilerinde doğal lipit tabakası ve koruyucu yağlar soyulup dökülür ve hayvan derisinde daha fazla kabuklaşmaya neden olur. Bunun da alerji riskini arttıracağı unutulmamalıdır. Hayvanın derisine sürüldüğünde alerjenleri azaltabilen ürünlerin olduğu bilinmeli gerekirse bunlardan faydalanılmalıdır. (Allerpet-C,acepromazine gibi) Hayvanın taranması, fırçalanması ev dışında ve alerjisi olmayan başka biri tarafından yapılmalıdır. Evde zaten evcil hayvan varsa gerekli tedbirler alınmalı, yeni bir evcil hayvan beslenecekse çocuğun en az iki yaşına gelmesini beklenmelidir. Evcil hayvanların düzenli veteriner konrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

EVCİL HAYVAN BESLENEMENİN ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALARI

Warwick Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya başkanlık eden Dr. June McNicholas, evinde hayvan bulunan çocukların bulunmayanlara oranla her öğrenim yılında okula ortalama 18 gün daha fazla gidebildiğinin tespit edildiğini bildirmiştir. Çocukların %30 u korktuğu zamanlarda hayvanları sayesinde sakinleşirken, yüzde 28’i de aile üyeleriyle anlaşmazlıklarından sonra besledikleri hayvanın şefkatine sığındığını göstermiştir. Hayvanlarla büyüyen çocuklar dışa dönük olur, kardeşleriyle daha iyi ilişkileri olur, bencil olmaktan uzaklaşıp empati kurmayı öğrenir, aile ilişkileri daha güçlü olur, sorumluluk duygusu artar ve sosyal ve motor becerileride olumlu yönde gelişir.

GEBELİKTE KEDİ VE KÖPEK BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GERKEN DURUMLAR

Gebelik sırasında yanınızda olacak evcil bir hayvan hem bu süreçte hem de bebeğinizin gelişimi süresinde çok faydalı olacaktır. Yani bir hayvanseverseniz, evinizde kediniz veya köpeğiniz varsa, gebe olduğunuzu farkettiğinizde ilk çare olarak ondan kurtulmayı düşünmeyin. Yapılan araştırmalar bilinenin aksine doğumdan itibaren evde bir köpek veya kediyle birlikte büyüyen çocuklarda daha az alerjik hastalıkların görüldüğünü göstermektedir.

KÖPEKLER;

Yenidoğan bebeğinizi ilk kez köpeğinizle tanıştırdığınızda veterininize danışılabilir ve ondan gerekli önlemleri öğrenebilirsiniz. Genellikle bebek kıyafetlerini önceden koklatmak, odasını tanıtmak , oyuncaklarını öğretmek ve bebek eve geldiğinde sizin tarafınızdan köpeğinize tanıştırılması önerilir. Bebekler siz görmeden köpeklerin kulaklarını çekebilir veya buna benzer sert hareketlerde bulunabilir, buda köpeklerde ani tepkiye neden olabilir. Bu nedenle köpeğinizde ani tepkiler verebilecek yapı seziyorsanız bebek gelmeden köpeğinizi tekrar eğitmelisiniz. Köpeğinizin sizi kıskanmaması için bebeğinizle oynadığınız oyunlara onun da katılamasına izin vermelisiniz Köpeğiniz çevredeyken her zaman bebeğinizi izlemeli ve hiçbir zaman onları yalnız bırakmamalısınız.

KEDİLER;

Ev kedisinden toksoplazma bulaşma ihtimali son derece nadirdir. Ama kediniz varsa gebelikten önce mutlaka veterinerinizi ziyaret etmeli, muayenesini ve toxoplazma testini yaptırımalısız. Kedinizin evin dışında dolaşmasına ve çiğ etle beslenmesine izin vermemelisiniz. Bahçe veya toprakla ilgili bir iş yaparken mutlaka eldiven kullanmalısız. Gebeliğiniz sırasında kedinizin dışkısını ellemeyin, evdeki başka birisi dışkı toprağını değiştirme görevini üstlenmeli ve 24 saati geçmeden değiştirmelidir. Kedinizle bebeğinizi yalnız bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

 

Çocuk Doktoru

SEVİL ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın