GEBELİK EGZERSİZİNDE NEDEN FİZYOTERAPİST EĞİTMEN ?

GEBELİK EGZERSİZİNDE NEDEN FİZYOTERAPİST EĞİTMEN ?

Gebelik döneminde annenin vücudunda en önemli değişikliklerin biri de kas iskelet sisteminde meydana gelir. Bebeğin büyümesi ve artan kilo ile beraber ağırlık merkezi zamanla yer değiştirir. Bu durumdan en çok etkilenen ağırlık taşıyan bir yapı olması sebebiyle omurga olur. Dolasıyla eğer kaslarınız yeteri kadar güçlü değilse özellikle ilerleyen haftalarda sırt, bel ve kalça ağrıları oluşur.

Egzersiz yaparak bu dönemi ağrısız geçirebilmeniz mümkün. Ancak her gebenin egzersize başlamadan önce doktoruna danışması gerekir. Gebeliğinize özel riskli bir durumunuz yoksa doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verecektir. Genellikle 3. aydan sonra egzersize başlanılması tavsiye edilir.

Egzersiz belirli bir düzende yapılmalıdır. Bazen yapıp bazen yapmamak, ara vermek faydalı olmaz. İdeal olanı haftada 2 yada 3 gündür. Burada amaç kilo vermek yada profesyonel bir sporcu gibi antreman yapmak değildir. Bu nedenle ağır, uzun sizi nefes nefese bırakacak, vücut ısısını fazla artıracak egzersizler önerilmez. Her gebenin fiziksel kapasitesi ve ihtiyaçları farklıdır. En güvenli şekilde egzersiz yapmak için bu konuda deneyimli bir fizyoterapistle birlikte çalışmanız ve size uygun egzersiz programının oluşturulması önerilir.

Günümüzde en çok tercih edilen egzersiz yöntemlerinden biri de pilatestir. Pilates gebenin hem rahat bir hamilelik süreci geçirmesi hem de doğuma hazırlanması için yararlı olmaktadır.

Hamile pilatesinin faydaları:

-Nefes kontrolünü sağlar.

-Sırt, bel ve kalça kaslarını kuvvetlendirir.

-Omurgayı destekler.

-Artan ağırlığa karşı vücudun taşıma kapasitesini artırır.

-Dolaşım sistemini destekleyerek ödemin azalmasına yardımcı olur.

-Vücudun esnekliğini artırır.

-Postürü (vücut duruşunu) düzeltir.

-Pelvik taban kaslarının kontrolünü saglar.

Gebelik döneminde egzersiz yaparken ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu da pelvik taban kaslarıdır. Pelvik taban kasları rahim, vajina, idrar torbası ve rektumu saran ve alttan destekleyen kas grubudur. Bu kadar çok yapıyla ilişkili olması nedeniyle önemli bir rolü vardır. Doğru egzersizlerle hem elastikiyetinin hem kuvvetinin artırılması rahat bir gebelik geçirmek ve doğumu kolaylaştırmakta etkili olacaktır.

Fizyoterapist ve Pilates Eğitmeni

Özge Aydıner

Bir Cevap Yazın