BEBEKLER VE YAZ MEVSİMİ

Sevgili Anneler…

Bebeklerin daha az hasta olacağını düşünen aileler için yaz mevsimi nihayet geldi. Ama üzülerek söylemeliyim ki bilinenin aksine eğer dikkatli davranmazsak yaz ayları da kendimiz ve bebeğimiz için zor günler geçirmemize neden olabilir.

Yaz aylarında ilk dikkat edilmesi gerekilen husus kıyafet seçimidir. Bebeklerimizin kıyafetleri mutlaka %100 pamuk olmalı ve bunlarında ince olanları tercih edilmelidir. Bebeklerin fazla giydirilmesi terleme ile su ve tuz kaybına neden olabilir, bunun sonucunda halsizlik, iştahsızlık gibi bulgularla kendini gösteren dehidratasyon (vücudun susuz kalması) gelişebilir. Aşırı terleme vücutta isilik gibi ter bezlerinin tıkanmasına bağlı olan döküntülere neden olabilir.

Yaz aylarında önemli diğer bir nokta ise sıvı ihtiyacıdır. Sıcak havalarda terle ve buharlaşma ile kaybedilen sıvı miktarı arttığı için tüketilmesi gereken sıvı miktarı da artar. Sadece anne sütü ile beslenen ilk altı aylık bebeklerde bilinenin aksine fazladan su ihtiyacı olmaz bu sıvı ihtiyacı anne sütünden karşılanır. Ancak annenin aldığı sıvı azalırsa bu da anne sütünün azalmasına neden olabilir dolaylı olarak bebek etkilenebilir. Altı ayı dolduran ve ek gıda ile beslenen bebeklerde ise verilen su miktarı artırılmalıdır. Bebeklerin sıcaklardan etkilendiğini anlamanın iki yolu vardır. Birincisi vücut ısısının artması yani ateş yüksekliğinin takibidir. Bebeklerin dolaşım sistemi yeterince gelişmediği için vücut ısısını anlamak için el ve ayaklarından kontrol etmek uygun değildir. Ateşi en iyi ense ya da gövdeden elimizin tersi ile kontrol ederek takip edebiliriz ancak her zaman en güvenilir yöntem derece ile vücut ısısı takibi olduğunu unutmamalıyız.. İkinci olarak ise bebeklerde idrar miktarı takibidir. Bebekler 24 saatte en az 5 kez bezini ıslatmalıdır. 24 saatte 5 den daha az bez değişiyorsak ya da idrar rengi pembeye yakınsa bebeğimiz susuz kalmış olabilir.
Bebeklerin mümkünse her gün ılık suyla yıkanması gerekir ancak her seferinde şampuan kullanılmamalıdır. Haftada bir yada iki kere cildine uygun bir bebek şampuanı seçilerek yıkanması yeterlidir, ancak her banyo sonrası hafif bir losyon ya da bebek yağı ile yağlanması vücudunun nem oranının korunması açısından çok önemlidir.

Bebeklerin uygun saatlerde güneş ışığından faydalanması gereklidir. Bebeklerin özellikle saat 10.00 öncesi ve 15.00 sonrası güneşinden faydalanması sağlanmalıdır. Güneş çarpmalarının önüne geçmek için mutlaka şapka takılmalıdır. Güneşe çıkmadan önce koruma faktörü 30-50 arası güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Gözlük takabilecek yaştan itibaren ise UVA ve UVB korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Eğer çocuğumuz su içinde vakit geçirilecekse güneş kremlerinin suya dayanıklı olanları seçilmeli ve sık tekrarlı uygulamalar yapılmalıdır.

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise beslenme hijyenidir. Ek gıda ile beslenen bebeklerin besinleri olabildiğince hijyenik ortamlarda hazırlanması, sıcak havalarda dışarıda bekletilerek bozulmasının önüne geçilmesi, yaz ishallerinden korumak için çok önemlidir.
Son olarak bebeklerimizi sinek ve böcek ısırıklarından korumak amaçlı toksik etkili koruyucu spreylerden uzak durmalı, bu konuda mutlaka doğal içerikli ürünler temin etmeliyiz. Cibinliklerinde bu konuda bize yardımcı olacağını unutmamalıyız.

Yaz ayları çocuklarımızla daha çok ve kaliteli vakit geçirebildiğimiz zamanlar olması nedeniyle bu mevsimin de sonuna kadar tadını çıkarmalı ve çocuklarımızın anılarını güzelleştirmeliyiz.
Çocuklarınızla ve ailenizle her mevsimin, her ayın, her günün, her anın tadını çıkarın ve sevgiyle kalın…

DR. Sevil ÖZTÜRK
Çocuk Doktoru

Bir Cevap Yazın