GEBELİKTE ÇİKOLATA TÜKETİMİ

GEBELİKTE ÇİKOLATA TÜKETİMİ

GEBELİKTE ÇİKOLATA…
Çikolata çok sevilen ancak dikkatli  tüketilmesi gereken bir besin. Son yayınlarda içindeki teobromin maddesi ile bitter çikolatanın gebelik zehirlenmesinin önlenmesinde etkili olduğu ortaya çıktı. Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) gelişimine annedeki nitrik oksik  (NO) eksikliği sonucu oluşan damar çeperindeki fonksiyon bozukluklarının sebep olduğu düşünülmekte. Kakaonun içindeki teobrominin de düz kas gevşetici ve tansiyon  düşürücü etkisi ile preeklampsiyi olumlu etkilediğini biliyoruz . Buna paralel olarak Yale Üniversitesi’ndeki 2290 kişilik araştırmada bitter çikolata tüketen gebelerde tansiyon problemlerinin daha az görüldüğü ve bebek gelişiminin daha iyi olduğu sonucuna da varıldı.
Bitter çikolatadaki  flavonollerde (polifenol)  güçlü antioksidanlar ve nitrözoksite bağlı damar genişletici etkileri var , zararlı maddelerin vücuttan atılmasını da sağlarlar. Teobromin ve flavonoller çikolatada birbirlerinin bu olumlu etkilerini arttırıcı sinerjik etki göstermekteler.

Mayalarda ”Tanrıların Besini” diye nitelendirilen kakao, aynı zamanda endorfin ve seratonin salınımını arttırarak mutluluk da verir ve  rahatlatır. Tüm tatlı gıdalarda olduğu gibi bilinçaltı , % 60 oranında şeker içeren çikolatayı da bir ödül olarak kabul eder. ”Tatlı yiyelim tatlı konuşalım ”  dilimize uzun zamandır yerleşmiş bir söylem. Acılı günümüzde helva kavurur, düğünde bayramda,nişanda şeker, çikolata ikram ederiz. Tatlı hem kutlama ve hemde tesellidir bizim için. O zaman çikolatanın verdiği mutluluk biokimyasal olduğu kadar biraz da psikolojiktir . Ama aşırı tüketildiğinde oluşacak kilo problemleri sebebiyle gelişen depresif ruh hali düşünüldüğünde bu kısa süreli ve geçici bir mutluluktur. Çünkü çikolatanın kalori değeri ve glisemik indeksi yüksek, yağ oranı fazladır . Kan şekerini hızla yükseltir ve sonrasında da hızla düşürür. Şekerin düşmesiyle birlikte titreme soğuk terleme ve tatlı yiyeceklere karşı bir eğilim oluşur. Tekrar şekerli besinler tüketildiğinde ise olay bir kısır döngüye girer ve sonunda obezite, gebelik şekeri, iri bebek ve doğum komplikasyonlarıyla sonuçlanır.
Günlük çikolata tüketimini sınırlamak bu açıdan önemlidir, 30 gr ‘ı geçmemek , hatta 5-10 gr tadımlık olarak tüketmek en doğrusudur. Çikolata barlarının yüzde 15’inin kakao olduğu gözönünde tutulduğunda , %45-50’lik kakao oranı olan bitter çikolata tercih edilmelidir.
Kolay işlenilebilmesi için çikolataya eklenen soya lesitini (E322) ise GDO ‘lu gıdalar listesinde başı çekmektedir,  vücutta sindirilemediği, toksik ve allerjen olduğu , ekolojik dengeyi bozduğu ve antibiyotik dirençlerlerine  sebep olduğuna dair ciddi şüpheler vardır.
Kakao yağı çikolatanın kalitesini belirleyen temel maddedir. Kakao ağacı tohumları mayalandırılıp, kurutularak kavrulur, un haline getirilerek yağından ayrılır. Kaliteli çikolata yağı alınmamış kakaodan yapılır. Ancak artan talep ve ekonomik sebeplerle , kakao yağı yerine margarin ve diğer katkı maddeleri içeren ”kakolin” denilen çikolata benzeri tatlılar marketlerde yer almaya başlamıştır ki bunlardan çikolatadakine benzer fayda sağlamak mümkün değildir. Bitter çikolatanın içinde 43 mg (100 mg’ında) kafein olduğu da dikkate alınması gereken diğer bir faktördür . (Kafeinin gebelikteki tüketimiyle ilgili bknz: http://lotusgebe.com/2017/01/op-dr-inci-cavusoglunun-kaleminden-gebelikte-kahve-ve-kafein-tuketimi/)

Çikolatanın içine meyve parçacıkları, kuruyemişler vs eklendiğinde kalsiyum , magnezyum , vitamin içeriği arttırılabilir. Sütlü çikolata mineraller açısından zengindir. Ama bunların hiçbiri çikolatayı tüketilmesi önerilen temel besin maddeleri arasına sokmaya maalesef yetmez.

ÇİKOLATAPorsiyon Miktarı:100 g
Beyaz ÇikolataSütlü ÇikolataBitter Çikolata
Kalori(kcal)539535545
Toplam Yağ32 g30 g31 g
Trans Yağ000,1 g
Karbonhidrat59 g59 g61 g
Diyet Lifi0,2 g3,4 g7 g
Şeker59 g52 g48 g
Protein6 g8 g4,9 g
Kafein020 mg43 mg
A vitamini30 IU195 IU50 IU
Kalsiyum199 mg189 mg56 mg
D vitamini 0 IU0 IU0%
B 12 Vitamini0,6 mg0,8 mg0,2 mg
C Vitamini0,5 mg0 mg0%
Demir0,2 mg2,4 mg8 mg
B 6 Vitamini0,1 mg0 mg0 mg
Magnezyum12 mg63 mg 146 mg

Kaynakça;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3878223/

 

Yazan: Op. Dr. İnci Çavuşoğlu

Bir Cevap Yazın