ADIM ADIM LOTUS BEBEK’E

ADIM ADIM LOTUS BEBEK’E

MİNİK MERCİMEKTEN ADIM ADIM LOTUS BEBEK’E

Evet ilk müjdeli haberi aldığımızda gerçekten de minicik bir mercimek tanesi bizim Lotus Bebeğimiz.
Henüz daha 5 haftalık, sadece minicik bir kese, adetimiz 1 hafta gecikmiş yada son mens döngüsünün üzerinden henüz daha 5 hafta geçmiş, Ama göğüslerdeki hafif gerginlik ve biraz şişkinlikle kendini hissettirmeye başladı bile..Ultrasonda ilk gözlemlendiği haftadır 5. hafta bizim minik mercimeğin.Kesesi oluşmuştur ve içinde küçücük bir noktadır Lotusbebemiz.
6.hafta ile susam tanesi boyutlarına ulaşan bebek kutbunda kalp atışı da yavaş yavaş görülmeye başlanmıştır. Bulantı ,kokuya hassasiyet şikayetleri de anneyi artık rahatsız etmektedir .Bu aylarda bulanan, kilo kaybeden annede bebeğini besleyememe korkusu oluşur ki bu doğru değildir. İştahsızlık ve beslenme bozukluğu baş göstermesine rağmen annenin depoları çoğunlukla bunu tolere edebilecek seviyededir. Gebelik öncesi ve ilk gebelik aylarında sinir sisteminin gelişimi için sadece ek folik asit desteği yeterlidir.
7.-8. hafta derken bebişimizin artık baş ve popo kutupları oluşmuştur.(1.4 cm) İrice bir fasulyeye benzer.Gelişimini baş-popo mesafesiyle takip etmeye başlarız . Embryo dönemi artık kapanmıştır ve 20. haftaya kadar tüm organ sistemlerinde hızlı bir gelişim değişim süreci başlamıştır..
8. hafta—1.6 cm—1 gr– tamamlandığında yüreğimize de su serpilir, gebeliğin erken döneminde görülen ve düşük tehdidi oluşturan kanama riski gittikçe azalır , düşük ihtimalimiz 20 de 1 e düşmüştür ve bebeğimize daha güvenle bağlanabiliriz. Bu haftalarda artık bulantılarda maksimuma ulaşmıştır. Genel vücut dengesini bozacak yoğun bulantı ve kusmalarda bazen tıbbi destek gerekebilir.
9. hafta—2.3 cm—2 gr—9. haftayla birlikte bebişimiz biraz daha insan silueti almıştır. İlk ilkel refleks zıplama hareketlerine başlamıştır. Baş belirginleşmiş , el ayak tomurcukları oluşmuştur. Aslında hücresel düzeye indiğimizde kalp solunum sindirim sinir sistemi taslakları daha 6. haftadan itibaren farklılaşmaya başlar ama bunları ultrasonografide değerlendirebilmemiz biraz zaman alacaktır. Artık bebeğimizin placentası devrededir, hormon üretimi, dolaşım , boşaltım fonksiyonlarını yumurtalıklardan devralmaktadır.
10.hf—3.1 cm—4 gr—.Kalp artık tam olarak oluşmuştur,yetişkinlere göre 2-3 kat hızlı atar. El ve ayaklar hareketlenir, kalça ve omuzdan dönme ve vurma hareketleri başlar. Kulak kepçesi ve gözkapakları oluşmuştur ancak gözler 27. haftaya kadar kapalı kalacaktır.
11. hafta—4.1 cm—7 gr–Ağız ve çene yapısının oluştuğu hatta süt dişlerinin çene dokusunda yavaş yavaş tomurcuklandığı dönemdir. Parmak arası perdeler açılır ve bebeğimiz gerilme vurma hareketleri ile show yapmaya başlar. Tabi annenin bunları hissetmek için biraz daha beklemesi gerekecektir.
12.hafta—5.5 cm—14 gr—İskeletin kıkırdak formunda oluştuğu ve yavaş yavaş kemikleşmeye başladığı haftadır. Bu süreç çok uzun zaman alır ve 20 li yaşlara kadar devam eder. Yetenekleri hızla artmaktadır, emme kasları oluşur, ellerini yumruk yapabilir.Cinsiyetle ilgili ultrasonografik değerlendirmeler de bu haftalarda gündeme gelir. Minik LOTUSBebemizin cinsiyeti birkaç hafta içinde netleşecektir. Cinsiyet değerlendirmesinde erkek cinsiyeti yorumlarken sadece penisi görerek değil mutlaka skrotumu (haya) görerek yorum yapmak gerekir ki buda biraz zaman alabilir.
13.hafta—7 cm—23 gr—Baş fetüs uzunluğunun üçte birini oluşturur.Beyin dokusu farklılaşmaktadır.. Parmak izi oluşmaya başlamıştır. Bebeğimiz amniyotik sıvıyı yutar. Amniyotik sıvının içeriğinin tamamına yakını yavaş yavaş bebeğin idrarından oluşmaya başlar. Yuttuğu ve anneden aldığı sıvıyı böbreklerinden süzerek idrar yoluyla amniyon sıvısının içine bırakır. Testisler ve içinde 2.000.000 yumurta ile overler oluşmuştur bile.
14.hafta—9 cm—43 gr—Gövde,kollar ve bacaklar başa göre daha hızlı büyümektedir. Cilt yüzeyinde ince tüyler belirir. El ve kollar daha koordineli hareket eder. Yüz ifadeleri oluşturmaya ve göz kürelerini oynatmaya başlar
ilk 14 hafta ile  ilk 3 aylık dönem bitmiştir, Bulantılar azalmış , nispeten daha rahat bir üç aylık dönem başlamıştır. Annemizin karnı ilk günlerden itibaren bağırsaklardaki şişkinlik ve genel vücuttaki su tutulumu sebebiyle belirginleşirken , rahim  12. haftadan itibaren karnın alt kısmında dışarıdan da hissedilebilir. İkili test , harmony test gibi test sonuçlarımız çıkmış, bebeğimizin ense kalınlığı gibi bulguları incelenmiş ve fiziksel ve kromozonal sağlığı ile ilgili ile genel bir kanaat oluşmuştur.
15.hafta—10 cm—70 gr– İlk ilkel nefes alma hareketleri başlar. Gözlerde ışık hassasiyeti ve işitme fonksiyonu hızla gelişmektedir Hıçkırabilir . Hıçkırık ve solunum hareketleri gelişmekte olan akciğer dokusunu fiziksel ve fonksiyonel olarak destekler.
16.hafta—11.5 cm—100 gr–Fiziksel ve placental yapının büyüme atağı yaşadığı 3 haftalık bir dönem başlar . Bu üç haftada ağırlık 2 katına çıkar. Baş daha dik vücut daha diktir. Dolaşım ve boşaltım sistemleri tam fonksiyonla çalışmaktadır. Bebeğimizin llk tekmelerini özellikle 2. 3. gebeliklerini yaşayan anneler hissedebiliriz
17.hafta– 13 cm 140 gr –Artık parmak izi olan , müziğe az çok yanıt verebilen, vücudu daha orantılı, göbek kordonu kalınlaşmış ve güçlenmiş , sinir kılıfları oluşmuş , kıkırdakları iyiden iyiye kemikleşmeye başlamış bir fetüsle karşı karşıyayız..
18.hafta—14.2 cm—190 gr—Kulaklar yetişkin lokalizasyonunda , kaşlar oluşmaya başlamış, göz çevresi kaslar hareket edebilir durumda, kız bebeklerin rahim, vajen yapıları oluşmuştur  ve 18-22 haftalar arası anamoli ultasonu için en uygun zamandır. Bir perinatologla görüşme ve bebeğimizin yapısal sağlığını değerlendirme zamanı.
19.hafta—15.3 cm—240 cm—kafa derisinde artık  ilk saçlar görülmektedir. Beyinde koku,tat,dokunmadan sorumlu bölgeler özelleşmeye başlamıştır. Bu haftalar özellikle ilk gebelikte bebeğin ilk tekmelerinin de net olarak hissedildiği haftalardır..Placenta ön duvar yerleşimliyse bebek hareketleri biraz daha geç hissedilebilir..
20.hafta—25.6 cm–343 mg—Bu haftalardan sonra bebeğimizin takibinde baş çapı,çevresi ve uzun kemik ölçümü ön plandadır. Gebelik yarılanmış bebeğimiz iyice hareketlenmiştir. Cildi kremsi bir yapı olan vernix caseosa ile kaplıdır. Vernix cildi korur,nemlendirir, kayganlaştırır ve doğum kanalında inişi kolaylaştırır. Yutma fonksiyonu geliştikçe, amniotik sıvı barsaktan emilir, artıklar mekonyum şeklinde barsakta birikir ,emilen sıvının böbrekten atılımıyla hem sindirim ve hemde boşaltım sistem fonksiyonlarını desteklenir
21.hafta—26 cm—419 gr—Göz hareketleri kapalı göz kapaklarının arkasında hızlanmıştır. Cilt alttaki kan damarlarıyla pembe kırmızı bir renge bürünür.Hareketleri belli bir düzen oluşturmaya başlar , kısa uyku ve uyanıklık dönemleri birbirini izler. Bu haftaya kadar bebeğimizden daha ağır olan placenta bebeğimizin hızlı kilo alımıyla artık geride kalmaya başlar. Tırnaklar oluşmuş, testisler skrotuma inmeye başlamıştır.
22.hafta—28 cm—493 gr–yeni doğanın oransal anlamda minyatürüdür.Artık yağ dokusu da oluşmaya başlar ve kilo alımı hızlanır. Kız bebeklerin meme dokuları ve pankreas gelişmektedir.
23.hafta—29 cm—572 gr—Her gebelik birbirinden farklı olsa da , hareketleri artık yavaş yavaş yüzeyden de görülmeye başlamıştır. Dış sesler dahil , seslere karşı hassasiyeti artar. Bu haftalar bebeğimizle konuşmanın , müzik dinletmenin, ninni söylemenin,onunla sözel iletişime geçmenin tam vaktidir.
24.hafta—30 cm—662 gr—Artık bebişimiz yaşamla bağdaşır sınıra ulaşmıştır..Bu ne demek; artık zaruri durumlarda doğum gerçekleşse bile bebeğimizin yaşam şansı var demek,  yenidoğan yoğun bakım koşullarında tabiki .. Artık hareketleri de daha sık ve belirgindir. Yavaş yavaş uyku ve uyanıklık döngüsü oluşur . Tabi ki bu annemizin döngüsünden biraz daha farklıdır,annemiz uykuya dalarken o uykudan uyanmış olabilir. Artık yüz mimikleri de gelişmiştir, kaşlarını kaldırıp indirebilir.
25.hafta—34 cm– 767 gr—Vücut ısısını korumaya yardımcı cilt altı yağ dokusu artık oluşmaya başlamıştır. Cilt yüzeyi artık yenidoğan görüntüsüne yavaş yavaş bürünür. Saçlar uzamaya devam etmektedir. İlk solunum hareketleri başlar,tabi ki akciğerlerde hava yoktur. Bebeğimiz sadece solunum egzersizi yapmaktadır.Gözler hala kapalıdır ancak ışık hassasiyeti belirgindir. Tutulacak bir fener ışığına cevap verecek hale gelmiştir.Ani şiddetli seslere tepki verir, tekme atar,zıplar..Işığa ve sese verilen tepkiler beyin görüntüleme teknikleriyle gözlenmiştir.Bu dönemler anne ile bebek arasında fiziksel ve duygusal iletişimin başladığı çok özel anlardır.
26.hafta—36 cm—890 gr—Solunum sistemi dallanmaya devam etmektedir, uçlarında hava kesecikleri oluşmuştur.Halihazırda amnion sıvısı ile dolu olan bu kesecikler ilk nefesle birlikte hava ve oksijenle dolacak ve ve su dolaşıma geçecektir. Testisler karın içinden skrotuma doğru göç etmektedir.Gebeliğin son döneminde bu yolculuk son bulur.Bazen doğum sonrası ilk 6 ayda iniş tamamlanır. Tat alma tomurcukları oluşmuştur. Kesici ve köpek diş tomurcukları çenenin derinliklerinde gözlemlenebilir.Karnın dışından gelen tiz sesleri de artık algılayabilir
27.hafta—37cm—1031 gr—Bebeğimizin gözlerini ilk kez açar..Uyku uyanıklık döngüsü de daha net olarak hissedilebilir. Bebeğimiz rüya uykusu yani REM uykusu periodlarını artık deneyimler, hızlı gözküresi hareketleri gözlenir.Akciğerlerde surfaktan maddesi üretilmeye başlar. Surfaktan hava keseciklerin elastikiyetinden sorumludur. Alveol yani hava kesecikleri surfaktan varlığında hava ile dolarken direnç göstermeden şişer ve daha sonra eski haline döner. Bu safhada akciğerler olası bir prematür doğumda tıbbi destekle fonksiyon görebilir.
28.hafta—38cm—1192 gr— Kalp atışı ortalama 140 civarındadır. Hala yetişkine göre yaklaşık iki kat daha hızlı atar. Kirpikleri oluşmuş, arada hıçkırmaya başlamıştır. Veee artık doğuma yaklaştıkça heyecanımızda katlanarak artmaktadır. Doğuma Hazırlık Sınıfı’na katılıp doğumla ilgili bilgi ve görgümüzü arttırmanın tam vakti !!!!
28.haftayla birlikte artık 2. üç aylık dönem kapanmış , doğumdan önceki son dönemece artık gelinmiştir. Bundan sonra bebeğimizin kilo alımı hızlanacak,annenin fiziksel yükü artacaktır.,egzersiz daha da önemli olacaktır. Sırt,bel, karın kaslarının güçlendirilmesi değişen ağırlık merkezinin getireceği fiziksel yük ve artan ağrıların önlenmesi için çok önemlidir. Bu dönemde pilates,yüzme , yoga ideal egzersizlerdir. Gebelik için özel programlar oluşturulmalı , özellikle doğuma yönelik perine çalışmaları ve lohusalık döneminde annenin ihtiyacı olan kas gruplarına da yoğunlaşılmalıdır.
29.hafta—39cm—1369 gr—Beyin dokusu olgunlaşmaya devam etmekte ve artık girinti ve çıkıntıları iyice belirginleşmektedir. Kemiklerdeki kalsiyum depolanması için dietle yeterli kalsiyum alınması ve vitamin ve mineral açısından zengin dengeli beslenmek önem kazanır.
30.hf—40cm—1561gr—Görme fonksiyonları olgunlaşmaya devam etmektedir. Sindirim sistemi neredeyse doğum zamanındaki olgunluğa ulaşmıştır.
31.hf—41cm—1761gr—Bebeğimiz hızla kilo almaya devam etmektedir. Öyle ki annesinin yedikleriyle şekillenen amniyon sıvısı ile tat duyusu gelişmektedir. Hatta bu dönemde oluşan tat duyusu doğumdan sonra ek gıdaya başlandığı dönemdeki beslenme tercihlerini bile belirlemektedir. Bebeğimizin yeri daralmış ve kendi üzerine kıvrılıp bacaklarını göğsüne çekmiş, klasik fetüs pozisyonunu almıştır. Hala çok hareketlidir. Hareketlerinin sıklığı fazladır, dönme hareketleri biraz sınırlanmıştır ama vurma ve gerilme hareketleri artarak devam etmektedir
32.hf—42cm—1964 gr—32.hf sonrasında artık doğumla ilgili çok daha rahatız. Tıbbi destek ile bebeğimiz yaşama tutunma şansı çok daha yüksek.. Bu haftalarda artık bebeğimiz rahim içindeki doğum pozisyonunu yavaş yavaş almaya başlar. Baş aşağıya yönelir. Nihai pozisyon 36. haftada çoğunlukla alınmıştır. Doğuma kadar yaklaşık kilosunu ikiye katlayacaktır.
33.hf—43cm—2162 gr—Bağışıklık sistemi gelişmeye başlamıştır. Cilt altı yağ dokusunun belirginleşmesiyle cilt pürüzsüzleşir ve artık daha az kırmızı,daha çok ten rengindedir. Fontanel ve sütürler yani kafa kemikleri arasındaki boşluklar hissedilebilir. Bu boşluklar doğumdan sonra 18.haftaya kadar kapanmaz ve doğum esnasında kafa kemikleri bu açıklıklar sayesinde birbiri üzerinden kayarak doğum kanalından başın geçişini kolaylaştırır.
34.hf—45 cm—2345 gr— Evet artık nihayet tıbbi yardım olmadan bebeğimizin rahim dışında yaşayabilmesi mümkündür.34 hf önemli bir kritik eşiktir. Solunumla ilgili küçük müdahaleler dışında bebeğimiz dışarıda yaşıyacak olgunluğa ulaşmıştır. Vücut sıcaklığını belli ölçülerde koruyabilir. Ninnileri, şarkıları ayırt edebilir.
35.hf—46cm—2503 gr—doğuma kadar yaklaşık günde 25-30 gr alacaktır. Hareketleri dışarıdan gözlemlenebilir hatta annemize artık ciddi derecede da rahatsızlık verebilir,canını acıtabilir. İçinde bulunduğu alan daralmış,amniyon sıvısı azalmıştır. El ve ayak tırnakları uzamıştır. Böbrekler tam fonksiyonla çalışmaktadır ve doğuma hazırdır.
36.hf—47cm—2620 gr—Bebeğimize artık yavaş yavaş term (miad) gebelik olarak isimlendirebiliriz. Büyüme, gelişim süreci artık tamamlanmaktadır. Hızlı kilo alımı devam etmektedir. Bebeğimiz tarafından yutulan amnion mayisi içindeki cilt döküntüleriyle birlikte barsaklara geçmekte ve bebeğin ilk gaytası yani MEKONYUMunu oluşturmaktadır. İlk mekonyum koyu yeşil siyah renktedir ve doğumdan sonraki 4-5 gün içinde rengi açılarak normal gayta rengine dönecektir.
37.hf—48cm—2860gr–Bebeğimizin tırnakları artık parmak uçlarını aşmıştır. Lanugo yani ilk bebek tüylerini dökmeye başlamıştır. Vernix caseosa kaybolmakta ve incelmektedir. Başı pelvise (leğen kemiği) doğru yönelmiş hatta yerleşmiştir. Karın üzerinden yapılacak basit bir muayene ile başın yönü tespit edilebilir. Annemiz bebeğin aşağıya yerleşmesiyle biraz daha rahat nefes almaya başlar. Yerleşme (angajman) ilerleyen gebelik haftalarına da sarkabilir.Bebeğimizin hareketlerinin sayısında herhangi bir azalma , hazneden olabilecek lekelenme, su gelmesi yada düzenli kasılmalar durumunda kadın doğum hekimi mutlaka bilgilendirilmelidir.
38.hf—49cm—3080gr—Lanugo artık sadece omuz ve üst kol kısmında kalmıştır. Tüm organlar iyi derecede gelişmiştir ancak akciğerlerdeki değişim devam etmektedir. Amniotik sıvı bu haftadan sonra gittikçe azalmaktadır.
39.hf—50cm—3300gr— Akciğerlerde surfaktan iyiden iyiye artmıştır. Artık ilk nefesle birlikte solunum ağacının son noktasındaki hava kesecikleri kolaylıkla açılacak kadar elastiktir. Büyük gün artık yaklaşmaktadır. Ancak doğumların sadece yüzde 4 ünün beklenilen tarihte olduğu unutulmamalıdır.
40hf— BÜYÜK GÜN.. Bebeğimiz artık ortalama 3300 gr olmuştur. Kafa kemikleri henüz daha kapanmamıştır. Bu özelliği doğum esnasında kanaldan geçerken kemiklerin üst üste binmesine ve kafanın kanaldan kolaylıkla geçmesine yarar. Doğumdan sonra da en az 1 sene daha bu boşluklar kapanmaz.
Bir Bebeğin Oluşum Videosu:  https://youtu.be/tI_0aHCJlSw
NOT: KİLO VE BOY DEĞERLERİ ORTALAMA TAHMİNİ DEĞERLERDİR. BİREYSEL FARKLILIKLAR OLABİLİR. GENEL BİLGİ OLARAK PAYLAŞILMIŞTIR.
Yazan: Op. Dr. İnci Çavuşoğlu

Bir Cevap Yazın