HİPNOZLA DOĞUM

HİPNOZLA DOĞUM

Hipnozla doğum, sanılanın aksine doğum esnasında değil, çok daha önce yapılan ön hazırlıklarla başlar. Kişilerin hipnoza yatkınlığı değişkenlik gösterir.Bireylerin hipnoterapiste öncelikle güven duymaları gerekir ki bu güven hem hamilelik süresince yapılan seansların başarısında ve hem de doğumda hipnoz mekanizmasının işleyişinde çok önemlidir.Bu sebeple gebelerle çalışmaya gebeliğin erken döneminde başlanmalı , güven duygusu sağlanmalı ve seans programı en geç 30. Hf ya kadar şekillenmelidir. Gebenin yatkınlığına göre görüşme sıklığı ayarlanır.Hipnozitörün doğuma eşlik etmesi mümkündür, süreci kolaylaştırabilir.Ya da gebeye otohipnoz öğretilir ve doğum esnasında kendisini hipnoza alması sağlanabilir. 

Hipnoz, bir gevşeme halinden ziyade bilinçaltının telkin almaya açık olma halidir. Hipnoz sadece gevşeklik, meditasyon durumu değildir, aynı zamanda hipnoterapist tarafından  bilinçaltına terapi amaçlı telkin verilebilir, müdahaleler yapılabilir. Yani, doğumda rahim kasılmasıyla oluşan ağrı hissi için algı değişikliği oluşturulabilir ve doğuma karşı olumlu bakış açısı geliştirilebilir. Olumlu bakış açısı doğumu kolaylaştırıcı mekanizmaları tetikler. Hormonal düzenlemeyle doğumun coşkulu, keyifli yüzünü ortaya çıkarır, sağlıklı vajinal doğumların önünü açar, doğumda hissedilen ağrı ve rahatsızlık hissini minimuma indirir. Daha az stres hormonuyla karşılaşan bebek de hayata daha güvenli bir başlangıç yapar. Hem annenin hem de doğmakta olan bebeğin fiziksel ve ruhsal sağlığını destekler.

Hipnozla doğum tıbbi yöntemlere alternatif değil, tamamlayıcı olarak gösterilebilir.Çünkü kişilerin hipnoza yatkınlığı değişkendir ve alınan sonuçlar bireyler arasında farklılık gösterir Bu şekliyle hipnoz destekli doğum süreci doğru yorumlanmalıdır. Tıbbi müdahaleler öncesinde kullanılabilecek ilaç ihtiyacını azaltan son derece yararlı bir teknik olan otohipnoz, aynı zamanda bir kişisel gelişim metodudur. Stresle baş etme yöntemi olarak sadece doğumda değil hayatın her döneminde kullanılabilir.

Yazan

Op. Dr. İnci Çavuşoğlu

Bir Cevap Yazın