DOĞUMDA LOTUS GEBE FELSEFESİ

Doğuma hazırlık eğitimlerinin pekte standardizasyonunun olmadığı ülkemizde LOTUS GEBE olarak biz neler yapıyoruz gebeye nasıl yaklaşıyoruz çok merak edilen ve bize sıkça sorulan bir soru… LOTUS GEBE Eğitim Sorumlusu olarak bu sorulara cevap olması adına LOTUS GEBE’nin hazırlık tekniği ve bakış açısına kısa bir göz atalım..

Öncelikle Gebenin hazırlık sürecini ikiye ayırıyoruz ; Fiziksel Hazırlık ve Mental Hazırlık. Birbiriyle çokta keskin hatlarla ayrılamamasına rağmen sistemsel olarak ayrı olarak değerlendirmenin yararlı olduğunu düşünüyorum.
Fiziksel hazırlık ;
1-Gebelik süresince yapılan egzersizler; hekim onayı alınan en erken zamanda gebelik pilatesi ya da gebelik yogası şeklinde pratik çalışmalara başlıyoruz.Gebelikte yapılan egzersizler  gebenin gebeliği fit ,rahat ve mutlu geçirirken özellikle gebeliğin son dönemi doğum ve erken annelik döneminde ihtiyacımız olan kas gücünü sağlıyor
2-Doğum anına yönelik hazırlık süreci; doğum fizyolojisi,doğum şekilleri , müdahaleler,özel pozisyonlar, masajlar ve nefes çalışmaları, babanın eğitimi ve desteğinin sağlanması, pratik uygulamalar.
Mental hazırlık:  Doğuma yönelik bilinçaltı kayıtlarının ortaya çıkarılması, enerji teknikleriyle ( EFT, TAT vs) bu kayıtlarının temizlenmesi , bilinçaltındaki olumsuz kayıtların olumlularla değiştirilmesi, gebeler arası grup bilinci ve sinerjisinin sağlanması, ev ödevleriyle bu olumlu bakış açısını canlı ve taze tutulması ve en son aşamada otohipnoz pratiği ile zihin alanı oluşturulması,kademeli gevşeme pratiklileri başlıkları altında kısaca özetlenebilir.
Sevgi ve Saygılarımla..
Yazan: Op. Dr. İnci Çavuşoğlu

Bir Cevap Yazın