EV YAPIMI DONDURMA

 

MALZEMELER

-3 adet muz
-7-8 adet çilek
-7-8 adet frambuaz
-1 çay kaşığı kakao
-10-12 adet kurutulmuş yaban mersini
-10-12 adet antep fıstığı

 

YAPILIŞI
Aslında sadece iki malzemeyle hazırlanabilen bir dondurma bu. Ama çeşitlendirmek ve farklı aromalarda dondurma yapmak mümkün. Bugün 3 farklı tadı paylaşacağım.
Öncelikle muzları halka halka kesiyoruz. Daha sonra her bir halkayı 4 e bölüyoruz. Böylece minik minik muz parçalarımız oluyor. Bu bize donunca mutfak robotundan ( rondodan) kolayca geçmesi için yardımcı olacak. Ne kadar küçük ve ince dilimler o kadar kolaylık. Kesilen muzları kilitli poşete koyup buzluğa kaldırıyoruz. Yıkanmış çilek ve ahududulara da aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. 24 saatin sonunda…

kakaolu dondurma

KAKAOLU MUZLU DONDURMA
Kilitli poşetteki muzların 1/3 ünü mutfak robotuna elimizle parçalayarak atıyoruz. Sonra kakao ilave edip robotu çalıştırıyoruz. Bikaç saniye içinde dondurmamız hazır. Kakao koymazsanız 7+ bebeklere uygundur.

 

image6

ÇİLEKLİ DONDURMA
Kilitli poşetteki muzların 1/3 ünü çileklerin tamamını mutfak robotuna elimizle parçalayarak atıyoruz ve mutfak robotunu çalıştırıyoruz. Birkaç saniye içinde dondurmamız hazır. Çileğin allerjen bir gıda sayılması sebebiyle +12 ay bebeklere uygundur.

çilekli dondurma

 

FRAMBUAZLI DONDURMA
Yaban mersinlerini rondodan geçiriyoruz. Kilitli poşetteki muzların 1/3 ünü ve frambuazları mutfak robotuna elimizle parçalayarak atıyoruz. Mutfak robotunu çalıştırıyoruz. Arada antep fıstıklarını da ekliyoruz. Birkaç saniyede dondurmanız hazır. Frambuaz nedeniyle +12 bebeklere uygundur. Aynı zamanda frambuaz diüretiktir

Afiyet Olsun,

Selin Yüksel

Kaynak: www.selinyuksel.com

Bir Cevap Yazın