KEFİR İLE İLGİLİ TÜM MERAK EDİLENLER!

​KEFİR İLE İLGİLİ TÜM MERAK EDİLENLERİ BULABİLECEĞİNİZ ÇOK FAYDALI BİR YAZI!!

Kefir Nedir?

Kefir taneleri ile elde edilen  etil alkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu Kafkasya kökenli probiyotik bir süt ürünüdür. Yoğurtta 2 adet olan probiyotik bakterilerin kefirde 25-30 adet olduğunun tespit edilmesi üzerine tanınmış ve popülaritesi giderek artmıştır. Kefir içeceğinin kıvamı ayrandan koyu yoğurttan sulu olmalıdır. Hafif ekşimsi ve ferah bir tadı vardır.

Kefir Taneleri Özelliği Nedir?

Sütü fermente eden kefir tanelerinin en önemli özelliği fermentasyon sonrası süzülerek tekrar kullanılabilmesidir. Kefir taneleri beyaz-sarımtırak renkte, çapı 1-2 mm ile 3-6 mm arasında değişen, karnabahar veya patlamış mısır görünümündedir. Şekilleri düzgün değildir, suda erimezler. Süte ekleyince şişerler ve renkleri beyazlaşır. İyi bir kefir tanesi esnek, yumuşak ve yapışkandır. Kefir tanesinin salya oluşturması büyüdüğünün bir göstergesi olabilir.

Kefir Nelere İyi Gelir?

Sindirime yardımcı olur. Kabızlık ve hazımsızlık çekenlerin tüketebileceği ideal bir içecektir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sisteminde mevcut bulunan bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Kemik sağlığını korumaya ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.

Kefiri hazırlarken kesinlikle metal malzemeler kullanılmamalıdır. Kefiri mayalarken kavanoz doğrudan güneş ışığında tutulmamalıdır​. Kefiri günlük olarak hazırlayıp ​tüketm​ek en uygunudur​.

Evde Kefir Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kefir tanesi,
  • 1 adet orta boy cam kavanoz,
  • ​Yarım​ litre süt
  • Plastik süzgeç.

Kefir taneleri,​ iyice temizlenen​ kavanozun içine konulur​. Kavanozun içine oda sıcaklığındaki süt ilave edilir​. Bu sıcaklıktaki süt ile yaklaşık 12-18 saatte mayalanabilmektedir. Ancak buzdolabından çıkardığınız soğuk süt ile de gayet güzel kefir yapabilirsiniz. Soğuk süt sadece mayalanma süresini uzatacaktır. Mayalandıktan sonra plastik süzgeç ile kefir süzülür. Kefirimiz servise hazırdır​ Süzgeçte kalan kefirler tekrar süt dolu temiz bir kavanoza konulup mayalanabilir. Kefir tanelerinin yıkanmasına gerek yoktur ama çok kefire bulanmışsa yıkanabilir.

Kefir Taneleri Çok Büyümüşse Kesilmeli Mi?

Kefir taneleriniz büyük ise bunu kesmeyin, aksi halde kefirler metalden zarar görebilir. En iyisi hafifçe elinizle sıkmadan ayırmaktır.

Kefir taneleri sonsuza kadar yaşayabilir mi?

Kuru kefir taneleri birkaç mayalamadan sonra yok olabilir. Ama ıslak maya eğer iyi bakılırsa sonsuza kadar sağlıklı kalır. Kefir tanelerini sıkmayın, metal değdirmeyin, temiz tutun. Uzun süre kullanmayacaksanız soğuk bir yerde (tercihen buzdolabında) tutun. Daha uzun süre saklamak isteyenler derin dondurucuya koyabilirler.

Kefir yapmayı bir süre ertelemek istiyorsam ne yapayım?

Eğer bir süre kefir yapmayacaksanız, mayayı üzerini örtecek kadar süt veya su dolu bir kaba koyarak buzdolabınızın rafında veya kapak kısmında bekletebilirsiniz. Ancak tekrar kullanacağınız zaman ilk mayaladığınız kefir içeceğini tüketmeyin. Önce kefirler mayalanıp kendine gelsin. Sonraki mayalanmış sütü tüketebilirsiniz.

Kefir için hangi sütü kullanayım?

Her sütten kefiri mayalayabilirsiniz.​

Süt dışı maddelerle de kefir yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Fakat verilen Sıvının içinde kefir mikroplarının hayatiyetini sürdürebileceği herhangi bir şeker bulunmalıdır. Meyve suyu ya da şekerli su ile yapılan Kefire su kefiri denil​mektedir. Bu kefirlerin mayalanması genellikle daha uzun sürmektedir

Sıcak yemeklere  kefir konulur mu?

Kefirden en fazla etkiyi sağlayabilmek istiyorsanız ısıya maruz bırakmayın. Çünkü bu içindeki faydalı mikropları öldürecektir.

Not: Yen​i temin ettiğiniz kefir mayası, sütü hemen mayalamayabilir. Çünkü bu kefir tanecikleri de “yol yorgunu” olabilirler ve aynı çiçekler gibi yerini sevmesi ve alışması için onlara biraz zaman tanınmalıdır=)

Afiyet olsun,

Özge TOPÇU BAYRAM

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın