Selin Yüksel’in Doğum Hikayesi

SON DAKİKADA SEZARYANLA DOĞURMAK ZORUNDA KALAN TAZE ANNEDEN MEKTUP…

Merhaba, ben de Lotus Gebeden Doğuma hazırlık- emzirme ve bebek bakımı eğitimi almış bir anneyim. 39 hafta 3 günlükken oligo hidroamniyoz (bebeğin suyu azalmış) sebebiyle induksiyonla doğumum başlatıldı. 14 saat suren kasılmalarım neticesinde sadece yarım cm lik açıklıkta kaldığım icin gece yarısı sezaryan ile minik bebeğime kavuştum. Merak etmeyin size negative bir doğum hikayesi anlatmak icin yazmıyorum bu yazıyı, amacım başka…

Doğal doğum çok çok istememe rağmen bazen hersey planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Şimdi siz daha eğitimin cok basindayken farkındalık yaratmak adına paylaşımda bulunmak istiyorum. Öncelikle almakta olduğunuz/alacağınız eğitimler son derece kapsamlı ve gerekli ancak sizlerden bu yazıyı okuduktan sonra eğitimlere daha dikkatli ve konsantre gelmenizi rica ediyorum.

DOĞURUNCA ANLADIM…

Yapılan derin gevseme egzersizlerinin ne kadar önemli olduğunu… doğurunca anladım.  Etrafta negative hipnozlara karşılık sizin kendi içinize dönebiliyor olmanızın ne kadar önemli olduğunu anladım. Biz eşimle bunu bir türlü beceremedik. (sanirim muziklerden) siz bol bol deneyin. Her kafadan bir ses çıkarken sizin rahminizin açıldığını, bebeğinizin kafasının göründüğünü belki onu kucağınıza alıp emzirdiğinizi hayal edebiliyor olmanız gerek. Aylin`in dedigi gibi `bebegini hisset!`

Nefes çalışmalarının değerini… doğurunca anladım. Dogum nefesini doğru alabilmek sureci kolaylaştırıyor. Bunun içinde egzersiz şart. Bazen kasılmalar sırasında nefes almak güçleşebiliyor. O nedenle nefes egzersizlerini doğum başlamadan sık sık yapmalısınız.

“Bebeğimi yapmasını bilen bedenim doğurmasını da bilir.” diyor Lotus Gebe eğitmenleri. Buna gerçekten inanmak gerektiğini… doğurunca anladım. Hakikaten katlanılmayacak bi ağrı değil yaşayacağınız, kaldı ki ağrı bile değil, gerçekten güvenin bana:) aktif faza geçemedim. Orada neler yaşanıyor bilmiyorum ama en azından açılma dönemini deneyimlediğim için soyleyebilirim korkulacak birsey yok.

Müdahalenin müdahale getirdiğini…doğurunca anladım, bizzat tecrübe ettim. Üstelik kendi kasılmalarım bile başlamıştı ama dedim ya kendinize inanmak çok önemli.

En iyi doğum koçunun esinizin olduğunu… doğurunca anladım. Doğuma girmekten korkan, çekinen baba adaylarına sesleniyorum. Benim eşim doğumda maç bile seyretti Öyle ki eğitimden önce doğuma giremeyeceğine inanan esim; doğumda Gülten esin masaj yapsın deyince, `tamam devre arasına 4 dakika var, yapacağım` dedi. (artık nasıl rahatladığını siz düşünün) Hiç düşünüldüğü, korkulduğu  gibi bir ortam değil, mutlaka doğuma girin ve bu mucizeye şahit olun.

İyi bir ebenin şart olduğunu…doğurunca anladım. Bu konuda en şanslı benim:) , kimse benim ebemin eline su dökemez…Gülten her doğuma lazımJ ama olmuyorsa da ebenizle iyi anlaşıyorsanız, ayni pencereden bakabiliyorsanız doğumun yarısı bitti. Aylin’in hakkini yemiyim o da çok tatlı , bilgili bir ebe tabiki 🙂

ANNE OLUNCA ANLADIM…

Asil olay doğumdan sonra başlıyor. Ne şekilde doğurmuş olursanız olun annelik başka bir şey. Hamileliğin 8. Ayınızda falan göğüslerinizi mutlaka emzirmeye hazırlanması gerektiğini…anne olunca acı bir şekilde tecrübe ettim. Hiç öyle doğru tutuş falan değil bebeğinizde çok güçlü bir emme refleksi oluşuyor ve damağıyla memenizi ezebiliyor. Yani korkutmak gibi olmasın olacaksa oluyor ama yine de doğumdan önce yapılabilecek şeyler mevcut, araştırmanızı tavsiye ederim. Emzirme sanatı kitabinin doğumdan önce en azından büyük bir bölümünün okunması gerektiğini ve kısa kısa notlar almanın çok ise yarayacağını…anne olunca anladım zira bebek doğunca tuvalete bile gidilemiyor bazen:)

Doğumdan sonra çok başka şeylere ihtiyacınız olabileceğini…anne olunca anladım. O marka biberon mu, bu marka pompa mı, su tip emzik mi derken bunların hepsine aslında bebeğin karar verdiğini… anne olunca anladım. Bir bak missiniz kalkan, göğüs pedi, silikon meme ucu lügatınız girivermiş… bazı şeylerin doğumdan önce alınması gereksiz çünkü önerilen şeyler sizin aldıklarınızla ayni değilse ekstra masraf oluyor ve ihtiyatinizi karşılamamış oluyor. Bu nedenle tavsiyem önce ihtiyaçla karşılaşın daha sonra benzer problem yasamış tecrübeli annelere, ebelere, doktorlara danışın bazı şeyleri bebek doğunca öyle satın alın.

Klasik lohusa sıkıntılarının herkesin başına gelebileceğini…anne olunca anladım. Bana olmaz demeyin olabiliyor. Bu konudaki kaynaklar ne yazık ki çok kısıtlı nedense görmezden gelinmiş yok sayılmış. Ancak yine de hiç sebep yokken ağlayabileceğinizi, her şeyin güllük gülistanlık olmayabileceğini, caninizi sıkacak her kafadan bir ses çıkabileceğini daha bastan kabullenirseniz süreci daha kolay atlatırsınız. Ne demiş büyükler `bi’ kırkınız çıksın o da sen de rahatlarsın` öylemi gerecekten henüz yasamadım bebeğim bugün 10 günlükJ

İki kişilik yaşamınızın son aylarını/ haftalarını en iyi şekilde değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu…anne olunca anladım. Yanlış anlaşılmasın bebek olunca hiçbir şey eskisi gibi olmuyor demeyeceğim ama karnınızdaki son günlerinizin tadını çıkarın. Annelik 7/24 lük mesai, üstelik ücreti de yok. Seve seve, karşılık beklemeden yapıyorsunuz o ayrı.

Bir de ben her şeye yetişirim, kimseden bir şey beklemiyorum cengâverliğinin yapılmaması gerektiğini…anne olunca anladım. Çünkü sadece ve sadece bebeğinizle ilgilenebiliyorsunuz. Siz ona o size alışırken birinin ev işlerini falan yapması şart. Tecrübeyle sabit.

Niyetim caninizi sıkmak değil benim yasadığım, bizzat tecrübe ettiğim şeyleri siz de yasamayın diye paylaşmak. Gülten bu grubu çok beğendiğini, eğlenceli aktif bir grup olduğunu söyledi ben de minicik bir katkım olsun istedim. Hepinize su gibi akan, müdahalesiz doğal doğumlar diliyorum.

Ama her şey yolunda gitmezse de önemli olan tek şeyin doğum ne şekilde olursa olsun aslolanın `sağlıklı bebek &sağlıklı anne` olduğunu unutmayın. Doktorunuza, ebenize sonuna kadar güvenin.

Ama en önemlisi KENDİNİZE INANIN.

 

Selin YÜKSEL

LOTUS GEBE EĞİTİM DANIŞMANLIK/GEBE EĞİTİMİ ÖĞRENCİSİ

ÇOCUK GELİŞİMİ UZMANI/DANIŞMAN

 

Bir Cevap Yazın