Acil Korunma

ACİL KORUNMA

İlişki esnasında prezervatif yırtılması, korunma uygulamadan ilişkide bulunulması gibi durumlarda uygulanan etkili bir yöntemdir. İki şekilde uygulanabilir: Yüksek dozlarda östrojen hormonu verilmesi ve spiral takılması. Uygulamanın ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde yapılması gerekir.

Etki Mekanizması

Yüksek doz östrojen ve spiral (RİA) rahimiçinde oluşması muhtemel bir implantasyonu (döllenen yumurta hücresinin rahim içine yerleşmesi) engellerler.

Uygulanması

İlişkiden sonraki ilk 72 saat içinde uzman doktor tarafından hangi yöntem kullanılacağına karar verilerek uygulanır. Koruyuculuk oranı ilk saatlerde uygulandığı anda çok yüksektir ancak süre arttıkça oran düşer ve 72saat sonrasında koruyuculuğu oldukça düşer.

Kimlerde Uygulanması Sakıncalıdır?

Acil kontrasepsiyon çok özel durumlarda uygulanması gereken bir yöntemdir ve alışkanlık haline getirilmemelidir.

Avantajları ve gebelikten koruma dışındaki yararları

Gerçekten istenmeyen ve oluşması durumunda sosyal ya da tıbbi problemler oluşturabilecek gebeliklerin önlenmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak koruyuculuğun %100 olmadığını bilmek gerekir.

Dezavantajları ve riskleri

Yüksek doz östrojen kullanımındaki kısa vadeli dezavantaj ve risklerin çoğu ile RİA kullanımı ile ilgili tüm dezavantaj ve riskler aynen geçerlidir.

Bir Cevap Yazın