Adım Adım Gebelik

Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olması  anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.

Bebek sahibi olmak için bir kadının en uygun olduğu yaş dilimi 18-35 yaş arasıdır.Bu dönemin başlangıcında kadın vücudu gelişimini tamamlamıştır ve bir bebek gelişimi için uygun hale gelmiştir.

Yaşınız ya da pozisyonunuz ne olursa olsun gebe kalmak istediğinizde ya da gebe olduğunuzu düşündüğünüzde mutlaka uzman bir hekime müraacat etmelisiniz.

Gebelik ne zaman başlar ?

Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği anda başlar Bu andan 8.haftanın sonuna kadar olan dönem ebryonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

Gebelik yaşı nasıl hesaplanır ?

Gebelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda gebelik 280 gün sürer. Bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır.

Gebelik Nasıl Oluşur?

Gebelik, kadın üreme hücresi olan yumurta ile, erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme organlarının bir parçası olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurtayı döllemesi sonunda yeni bir canlının, yani bebeğin oluşmasıdır.

Anne Karnında Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi:
Birinci Trimester (1-13. HAFTA)

Birinci trimester;, bebeğin organ gelişiminin başladığını anne adayının hamileliğe uyum sağlama süreci olan ilk üç aylık dönemdir. Bu dönemde bulantılar, müphem karın ağrıları, sık sık idrara çıkma gibi belirtiler görülmeye başlar.

1.Hafta : Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

Doktorlar hamilelik sürecini değerlendirirken ve anne karnındaki bebeğin gelişimini izlerken, haftayı dikkate alırlar. Gebeliğin başlangıcı olarak, gebe kalınan, ilişkinin olduğu günü değil bundan yaklaşık 14 gün öncesi yani son adet kanamasının ilk günü kabul edilir. Bu durumda kanamanızın başladığı gün teorik  anlamda hamileliğiniz başlamıştır. Ay hesabı yapmak karışıklığa neden olabileceğinden siz de hamileliğinizi takip ederken gebelik haftasını dikkate alınız.28 günde bir adet gören kadın için yumurtlama zamanı kanamanın başlangıcından itibaren 14. gün civarındadır. Bu hesaplamaya göre gebeliğiniz 40 hafta yani 9 ay 10 gündür..

Herkesin döllenme günü bilenemeyeceği için  kadının son adet döneminin gebeliğin ilk günü olarak kabul edilir. Anne adayında yumurta hücresi gelişimi yumurtalık içinde “folikül” adı verilen kesecik içinde başlar. Bu arada rahim iç zarı da ileride gelecek olan cenine yatak oluşturabilmek için kalınlaşır. Anne adayının kanında kadınlık hormonu (östrojen) hızla yükselir ve bebeği besleyecek rahim içi (endometrium) tabakası da olgunlaşmaya devam eder…

Bu dönem artık sizin için yeni bir başlangıçtır. Artık kötü alışkanlıklardan vazgeçmenin zamanı gelmiştir. İdeal bir hamilelik dönemi geçirmek ve bebeğiniz için iyi bir ebeveyn olmak istiyorsanız, iyi bir başlangıç yapmanız gerekir. Örneğin; sigarayı bırakın ve alkol almamaya özen gösterin. Özellikle de ilaç alırken mutlaka doktora danışın. Bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin.

Bu alışkanlıklar rahat bir hamilelik süreci için de önemlidir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. Daha önceden başlanmadıysa (folik asit kullanmaya ideal olarak gebelikten 3 ay önce başlanmalıdır) bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defekterinin yaklaşık yüzde 70′lik bir kısmı önlenebilir. Eğer mümkünse kendimizi çok fazla yormadan, nefes nefese kalmadan açık havada hafif yürüyüşler basit egzersizler yapmak yine oldukça yarar sağlar.

Bu hamilelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresden uzak durmak dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

Ailenizden gelen kalıtsal durumlar varsa, bir doktora başvurarak tespit edilmesi ve bebeğinizi etkileyebilecek olası koşulların ortadan kaldırılmaya çalışılması da gerekir.

2. Hafta : Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

Bu haftada hormonlar hızla çalışır ve yumurtanın gelişimi devam eder. Kanda östorojen ve progesteron hormonu çok yükselir ve sperm geçirgenliğinin artırılması için rahim ağzındaki sümüksü akıntı artar. Bu da vajinal ıslaklığa sebep olur. Bu haftanın sonunda yumurtlama oluşur ve yumurtalıktan atılır. Kadında bir adet döneminde genellikle sadece 1 yumurta üretilir ve çatlar. Döllenen yumurta sonraki haftalarda rahim içindeki endometrium bölgesine yerleşir ve bu tabaka  hamileliğe uygun bir şekilde kalınlaşmıştır. Embiryonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını bu kalınlaşma sağlar.( Bazen anne adayları bu dönemde kasıklarda bir gün kadar süren ağrı hissedebilir ve birkaç damlalık lekelenme tarzında vajinal kanamalar görebilir ,kanamanın devam edip etmemesi ve ağrının şiddetine göre doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda olabilir.)

İkiz ve üçüz gebeliklerde  durum farklıdır. Bir yumurta değil, birden fazla yumurta atılmaktadır. Eğer  bu yumurtaların birden fazlası döllenir ise çoğul gebelik oluşur.

Sağ ya da sol kasıklarınızdaki ağrılardan yumurtlama günlerinizi fark edebiliriz…

3. Hafta : Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

Bu haftada yumurta hücresi ile sperm follop tüplerinde karşılaşır. 2 haftalık süreç bitip 3. haftaya gelindiğinde, rahim kanalının içinde erkek tohum hücresi (sperm) ile buluşan yumurta, döllenmiş ve bölünerek çoğalmaya başlamıştır. Bu hafta sonunda, 32-64 hücre safhasında iken, rahime ulaşıp rahim iç zarı içine yuvalanır ve çoğalmasına burada da devam eder.

Spermin yumurta içine girmesi yaklaşık olarak 20 dakika sürer ve artık diğer spermler içeri giremez. Böylece  döllenme ile birlikte yeni bir yaşam başlamıştır. İlişkiden sonraki  24 saat içinde sperm yumurta ile karşılaşırsa döllenme gerçekleşir. İlişki sırasında yaklaşık olarak  20- 300 milyon sperm bırakılır. Fakat spermlerin sadece bir kısmı rahmin içine kadar gidebilir.ve yumurta hücresini döllemeye çalışır. İçlerinden yalnızca 1 tanesi bunu başarır ve savaşı kazanır. Sperm ve yumurta hücrelerinin çekirdeklerinin birleşmesiyle “zigot” meydana gelir ve döllenme süreci sona erer.

Döllenmeden 1,5 – 3 gün sonra tek hücreli olan zigot bölünmeye başlar. Yaklaşık olarak her 20 saatte bir hücre sayısı iki katına çıkar. Hücre sayısı 16’ya ulaştığında artık bu canlının adı “morula”dır. Bu gelişimler sırasında morula haline gelen zigot, rahim boşluğuna doğru yol almaktadır. Morula 4 gün sonra uterusa ulaşır. Bu sırada hücre bölünmesi hızlı bir şekilde devam ederken, morulanın merkezinde bir boşluk oluşmaya başlar. Morula artık “blastokist” olmuştur. Bu aşamada artık hücreler farklılaşmaya başlamıştır.

Döllenmeden 5-6 gün kadar sonra bebek adayınız rahim içine yerleşmeye (implantasyon) başlar. Bu dönemde bazı anne adaylarında az da olsa lekelenme tarzında bir kanama olabilir. Buna implantasyon kanaması denir. Bu aşamada rahim içi zarında kanlanma artar ve hamileliğin devam edebilmesi için gerekli olan kan dolaşımı başlar. Yumurtlamadan sonra, kanda östrojenin yanında progesteron hormonu yapılmaya başlar.

Sperm yumurtanın içine girdikten sonra, spermin 23’er kromozomluk genetik materyalleri birleşir ve 46 kromozomluk bir hücre oluşur. Eğer yumurtaya giren sperm X kromozomu taşıyorsa oluşacak bebeğin cinsiyeti kız, Y kromozomu  taşıyorsa oluşacak bebeğin cinsiyeti erkek olur.

Bebeğin anne rahmine yerleşmesinden sonra gebelik hormonu (beta HCG) salgılanmaya başlar. Bu aşamada yapılacak kan tahlili ile gebeliğin varlığı tespit edilebilir.

4. Hafta

4. hamilelik haftasında plasentayı (eş) oluşturacak olan hücreler (trofoblastlar) ve cenini oluşturacak olan hücreler (embrioblastlar) ayrılarak çoğalmaya başlarlar. Trofobastlardan hamilelik hormonu salgılanmaya başlamıştır. Bu haftada ultrasonografi (USG) cihazı ile herhangi bir hamilelik oluşumu görülemezse de, yapılan hamilelik testi (B-HcG) pozitif çıkar. 3. haftadan sonraki süreçte artık hormon alışverişi de başladığı için anne adayında şişkinlik, bulantı ve göğüslerde gerginlikler hissedilmeye başlanır. Artık sizde de fiziksel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Adet öncesi yaşadığınız değişikliklere yakın belirtiler olur. Örneğin; halsizlik, yorgunluk hissi ve göğüslerinizde dolgunluk. Bunlara rağmen gebelik belirtileri daha ortaya çıkmamıştır.

Neler olduğunu bilmiyorsunuz, ama içinizdeki minik canlının temel dokuları gelişmeye başladı bile. Bunlar; endoderm (bu dokudan akciğerler ve karaciğer, sindirim sistemi ve pankreas), mezoderm (iskelet, kas sistemi, böbrekler, kan damarları ve kalp), ektoderm (cilt, saç, göz bebekleri ve sinir sistemi).

Dördüncü haftanın sonlarına doğru minik canlınızın göbek kordonunun temeli de atılır.

Bir Cevap Yazın